Gezi Rehberi

Vezirköprü ilçesinde gezilecek yerler :

 

VEZİRSUYU TABİAT PARKI

Tabiat parkı, Vezirköprü ilçe merkezine yaklaşık 23 km uzaklıkta yer almaktadır. Vezirsuyu Tabiat parkı karayolu üzerinde bulunmasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır. Tabiat parkı içinde halı saha, kır gazinosu, voleybol ve basketbol sahası, büfe, yürüyüş yolları, seyir terası, piknik alanı ve çocuk oyun alanı yer almaktadır. Vezirsuyu Tabiat Parkı yeşil ile mavinin muhteşem uyumu ile ilçenin en güzide yerlerindendir. Bu tabiat parkı piknik, doğa sporları dışında amatör balıkçılık, jet ski, yelken gibi su sporları yapma imkanı da sunmaktadır. Doğası ve temiz havası ile her yıl binlerce ziyaretçi alan Vezirsuyu Tabiat Parkından buraya 7 km uzaklıkta yer alan eşsiz bir güzelliğe sahip Şahinkaya Kanyonu'na tekne ile geçebilirsiniz.

Vezirköprü Vezirsuyu Tabiat Parkı - Samsun

 

ŞAHİNKAYA KANYONU

Kanyon, Vezirköprü ilçe merkezine 17 km uzaklıkta yer almaktadır. Altınkaya Baraj Gölünde bulunan Şahinkaya Kanyonu dik yamaçları ile dağcıların gözde yerleri arasında yer alır. Kendine has güzelliği ile büyüleyici bir güzellik oluşturan Şahinkaya Kanyonu ilçenin en dikkat çeken doğal yeridir. Barajın en dar yeri olan Şahinkaya Kanyonu kayalara oyulan barınakları ve tarihi kral mezarları ile tarih severlere keyifli anlar yaşatmaktadır. Vezirköprü ilçesinde yer alan adeta saklı cenneti andıran Şahinkaya Kanyonu  görülmesi gereken yerlerdendir.

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu , Samsun

 

KUNDUZ GEYİK ÇİFTLİĞİ

Vezirköprü'de Kunduz Dağında yer alan geyik çiftliği 1984 yılında açılmış ve gelişerek ilçenin en önemli merkezi haline dönüşmüştür. Kunduz Ormanın eşsiz manzarası içinde yer alan çiftlikte geyikler doğal yaşamına uygun bakılıyor ve yeterli seviyeye gelen geyikler doğal yaşama bırakılarak özgürce yaşamaları sağlanmış oluyor. Vezirköprü ilçesinin en çok turist alan yeri olan geyik çiftliğini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Vezirköprü Kunduz Geyik Üretme Çiftliği , Samsun

 

TACETTİN PAŞA CAMİİ

Vezirköprü ilçesine bağlı Çanaklı Mahallesinde yer almaktadır. 1494 yılında yapılan camii 1945 yılında depremden dolayı tamamen yıkılmış ve olduğu yerde yeniden yapılmıştır. Günümüzde hala kullanılmakta olan Tacettin Paşa Camisi ilçenin önemli tarihi yapılarındandır.

Vezirköprü Tacettin Paşa Camii , Samsun

 

KURT KÖPRÜ

Vezirköprü ilçesine bağlı Tekkekıran Köyüne 3 km uzaklıkta yer almaktadır. İstavroz Çayı üzerinde bulunan Kurt Köprü 13. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. İki sivri kemerli gözden oluşan köprü Tekkekıran ve Kayabaşı Köylerini birbirine bağlamaktadır. Günümüzde yapılan onarımlardan sonra kullanılan köprü görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Vezirköprü Kurt Köprü , Samsun

Bölge Selçuklu ve Osmanlılardan kalan tarihi dokusunu günümüze kadar koruyabilmiştir. Bedesten ve Arasta, Kale Hamamı, Çifte Hamam, Taşkale Camii, Şifa Hamamı, Fazıl Ahmet Paşa Medresesi, Kurşunlu Camii, Saat Kulesi, Ganioğlu Çeşmesi, Namazgâh Çeşmesi, Taş Han, Yukarı Nalbant Camii, Şehit Müftü Türbesi ve Kibar Ali Evi bölgede bulunan tarihi mekânlardır. Bu tarihi mekanların dışında Osmanlı İşletmesi’ne bağlı olarak işletilen Çamlık, yerli halkın en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır. Bölgeye en yakın ormanlık alan olan Kunduz Ormanları ve civarda bulunan Bağ aralığı, Kaylar Bağları ve Altınkaya Barajı da en çok ilgi gören mesire alanlarıdır.

KONUMU VE EKONOMİK BİLGİLERİ

Samsun iline bağlı olan Vezirköprü ilçesi, Karadeniz Bölgesi’nin tam ortasında yer almaktadır. Denizden yüksekliği 339 metredir ve çevresindeki tepeler sebebi ile çukur bir görüntü sergilemektedir. İlçenin Kızılırmak tarafı ormanlık bir bölgedir. Bölgenin genel olarak geçim kaynağı hayvancılık, tarım ve orman ürünleridir. Tarımda en fazla tahıl ürünleri, sebze ve meyve ön plana çıkmaktadır. Bölgede faaliyet gösteren kereste fabrikası dışında sanayi gelişmemiştir.

Samsun ve ilçeleri haritası

 

VEZİRKÖPRÜ’DE NE YENİR?

Yörenin en meşhur ve en önemli yemeği keşkektir. Keşkek genelde düğünlerde yapılması ile bilinir. Bu yemek üzerine etli nohut içeren yahni eklenerek servis edilir. İlçenin en meşhur yemekleri, süzme yoğurt yani katık kullanılarak yapılan yemeklerdir. Bunların bazıları; mecik, katıklı ekmek, katık böreği, katık sündürmedir. Katık kullanılan yemekler dışında da ön plana çıkan yemekleri; orman ve tandır kebabı, kuzu çevirmesi ve çeşitli hamur işi yiyeceklerdir. Özellikle Oymağaç Köyü' nde hazırlanan Kuzu Çevirme bölgede adından söz ettirmektedir.

VEZİRKÖPRÜ’DE NEREDE KONAKLANIR?

Bölgenin en özel konaklama tesisi, Kunduz Ormanları bölgesinde bulunan geyik üretme çiftliği içindeki tesistir. 60 yatak kapasiteli tesis, doğa ile iç içe bir konfor sunmaktadır. Taşhan da ayrıca tarihi dokusu ile kalınabilecek özel mekânlar arasında bulunmaktadır. Öğretmenevi de konaklanabilecek yerler arasındadır.

VEZİRKÖPRÜ’YE NASIL GİDİLİR?

İlçenin ana ulaşımı karayolu ile sağlanmakta olup her gün İstanbul, Samsun, Bursa ve Ankara’ya otobüs seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca Havza ile Durağan ilçelerinden de Vezirköprü’ye minibüs ile ulaşım imkânı bulunmaktadır. 

Havayolu ile Samsun veya Merzifon havalimanlarına gelip, buralardan otobüs veya minibüsler ile de ilçeye ulaşılabilinir.

İyi gezmeler dileriz.