Aşık Rasim Genç Belgeseli Galası Yapıldı

Aşık Rasim Genç Belgeseli Galası Yapıldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin Göktürk ve Kenan Yavuzaslan tarafından senaristliği ve yönetmenliği yapılarak hazırlanan belgeselin galası Belediye Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Sunuculuğunu Fatma Tarkan Doğanay'ın yaptığı etkinlik saz ekibi eşliğinde solistler Ruşen Ceylan, Betül Zeytin, Neslihan Dağ'ın söylediği bestesi ve güftesi Aşık Rasim Genç'e ait olan türkülerle başladı. bin 963 yılında Vezirköprü'nün Çorakdere Mahallesi'nde doğan Aşık Rasim Genç'e ait şiirlerin okunması ile devam etti. Prof. Dr. Şahin Göktürk ve Kenan Yavuzaslan tarafından belgesele nasıl başladıkları ve nasıl çektikleri hakkına bilgi verdiler. Konuşmacı yazar ve şairler Aşık Rasim Genç'in çocukluk yıllarından çobanlıktan şairliğe giden yolu anlatarak ilçe ve ülke için kendini yetiştiren bir ozan olduğunu belirttiler. Tahsil yapmamış olmasına rağmen ilçenin kültür abidesi olduğuna vurgu yapıldı. Şairlerin milletin hamurunu yoğuran kişiler olarak yapılan konuşmalarda "Millet edebiyatı olan topluluktur" ifadesini kullandılar. Aşık Rasim Genç'ten çırak yetiştirmesi istendi. Daha sonra katılımcılara çekilen belgesel izlettirildi. Program sonunda katılımcı şair ve yazarlara, Aşık Rasim Genç'e plaket verildi.

İlçe Kaymakamı Yunus Emre Altıner yaptığı konuşmada Rasim Genç'in çekilen belgeselinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti. Aşık Rasim Genç yaptığı duygulu konuşmada belgeselden duyduğu mutluluğu ifade etti. 


Galaya Vezirköprü Belediye Başkan Vekili Salih Sefacı, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili İsmail Uzun, Gümüşhane Üniversitesinden Talat Ülker, şair-yazar Zekerriya Çavuşoğlu, şair Aydın Yüksel, daire kurum müdürleri ve Vezirköprülüler katıldı.

Kaynak : Vezirköprü Yaşam